Instalacja Windows 8  krok po kroku

Microsoft Windows 8 to następca systemu operacyjnego Microsoft Windows 7, stworzonego przez firmę Microsoft. System ten wyróżnia min. nowy interfejs Metro dedykowany ekranom dotykowym, jak i rozbudowa Eksploratora systemu Windows. Proces instalacji Windows 8 jest bardzo zbliżony do instalacji Windows 7, jednak niektórym może on czasem sprawić trochę trudności. Dlatego też publikujemy poradnik omawiający krok po kroku jak zainstalować Windows 8.

1. Uruchamiamy komputer i do napędu DVD wkładamy płytę z systemem Windows8, lub wcześniej specjalnie przygotowany nośnik Flash.

2. Na ekranie naszego monitora powinien pojawić się następujący napis i wciskamy dowolny klawisz z klawiatury:

1.jpg

Uwaga! jeżeli prośba o naciśnięcie dowolnego klawisza w celu rozpoczęcia instalacji nie pojawi się, to najprawdopodobniej będziemy musieć zmienić kolejność napędów czytanych przez komputer w BIOS’ie.

3. Po chwili na ekranie naszego monitora pojawi się kreator instalacji systemu. Domyślnie instalator powinien ustawić język Polski – jeżeli tak się nie stanie z menu Język, który chcesz zainstalować wybieramy Polski i dostosowujemy następne ustawienia. Klikamy w Dalej.

2.jpg

4. Wybieramy opcję Zainstaluj teraz.

3.jpg

5. Instalator rozpocznie teraz pracę i po chwili poprosi nas o podanie numeru seryjnego (klucz produktu). Klucz ten znajdziemy wewnątrz opakowania z systemem Windows 8, lub na obudowie naszego sprzętu. Wpisujemy poprawny 25-cio znakowy klucz systemu Windows 8 i klikamy Dalej.

4.jpg

6. Instalator wyświetli licencję produktu. Zaznaczamy opcję Akceptuję postanowienia licencyjne i klikamy w Dalej.

5.jpg

7. Wybieramy typ naszej instalacji: Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane) – opcja ta pozwoli nam na zainstalowanie systemu Windows 8 na komputerze bez systemu operacyjnego/lub z systemem operacyjnym na drugiej partycji, albo usunięciem (potocznie mówiąc formatem) poprzedniego systemu operacyjnego.

6.jpg

Jeżeli interesuje nas opcja aktualizacji z Windows 7/Vista do Windows 8 – problem ten opisuje nasz drugi poradnik: Aktualizacja Windows 7/Vista do Windows 8.

8. Dokonamy teraz podziału dysku na dwie partycje (analogicznie można podzielić dysk na 3 partycje):

a
) klikamy w Opcje dysku (zaawansowane)
b
) Teraz utworzymy dysk (partycję), na którym zainstalujemy system Windows. W tym celu klikamy w

Dysk 0 – nieprzydzielone miejsce, a następnie w Nowy.

7.jpg

c) W polu rozmiar ustawiamy wielkość naszego dysku (partycji). Polecamy przeznaczyć na dysk systemowy nie mniej niż 40 GB (~41 000 MB) powierzchni dyskowej. Następnie klikamy w Zastosuj. (Jak można zauważyć na poniższym screenie; na partycję systemową przyznaliśmy tylko 19.8 GB – tak małą wartość podaliśmy tylko ze względu na ograniczenia sprzętowe i to, że nie będziemy korzystać już z tego systemu po zakończeniu redagowania tego poradnika).

8.jpg

d) Zostanie nam wyświetlony komunikat z informacją o tym, że system utworzy sobie dodatkową partycję na, której zapisze pliki systemowe. Klikamy OK.

9.jpg

e) Mamy już partycję pod system operacyjny (Dysk 0 – Partycja 2). Utworzymy teraz drugą partycję na np. programy.

10.jpg

f) Klikamy w Dysk 0 – nieprzydzielone miejsce, a następnie Nowy.

11.jpg

g) Podobnie jak w punkcie c ustawiamy rozmiar partycji i klikamy w Zastosuj – stworzyliśmy drugi dysk (partycje). W celu utworzenie 3 dysku (partycji) postępujemy analogicznie jak w punktach f i g.

h) Dokonaliśmy operacji partycjonowania dysku. Teraz wskażemy instalatorowi dysk na którym ma zainstalować Windows 7. Na nasz system operacyjny przeznaczyliśmy na początku Dysk 0 – Partycja 2 o pojemności 19,8 GB (pierwsza przez nas utworzona partycja). Klikamy na Dysk 0 – Partycja 2 a następnie Dalej.

12.jpg


9
. Następuje teraz kopiowanie plików systemu, oraz jego instalacja – komputer uruchomi się ponownie kilka razy. Proces ten trwa około 15-30 minut.

13.jpg

10. Wybierzmy teraz kolor naszego interfejsu Metro z dostępnej palety kolorów, a następnie podajmy nazwę komputera np. pclive czy Komputer-Moniki. Klikamy w Dalej.

14.jpg

11. Możemy dostosować teraz różne ustawienia systemu takie jak aktualizacja, udostępnienie naszej lokalizacji, czy dzielenie się plikami w sieci klikając w opcję Dostosuj. Jeśli odpowiadają nas ustawienia zaproponowane przez kreator personalizacji klikamy w Użyj ustawień ekspresowych.

15.jpg

12. Jeżeli mamy już konto w którejś z usług Microsoftu podajemy nasz adres e-mail. Jeżeli nie posiadamy takiego konta wybieramy Utwórz konto, aby otrzymać nowy adres e-mail. My wybraliśmy tą drugą opcję by pokazać jak szybko możemy utworzyć takie konto.

16.jpg

13. Uzupełniamy formularz swoimi danymi i klikamy Dalej.

17.jpg

14. Kreator prosi nas o podanie dodatkowych informacji – uzupełniamy kolejne pola formularza i klikamy Dalej.

18.jpg

15. Podajemy naszą datę urodzenia, płeć i przepisujemy kod z obrazka. Klikamy w Dalej.

19.jpg

16. Trwa teraz tworzenie naszego konta – po chwili zobaczmy interfejs Metro i możemy zacząć korzystać z nowego systemu operacyjnego.

20.jpg