darmowa dostawa i zwrot towaru
Strona główna » Nasz BLOG » Co to jest Windows 365?

Co to jest Windows 365?

Autor: Admin Data dodania: 09-07-2025 Wyświetleń: 2
alt

 

Usługa Windows 365 stanowi odpowiedź na potrzeby firm, które przenoszą swoją infrastrukturę do środowiska chmurowego. W ten sposób można zerwać ostatnie fizyczne powiązanie organizacji z lokalizacją, w jakiej jest prowadzona działalność. Przeczytaj, jak działa Windows 365 kiedy warto przejść na tę formę dostępu do systemu operacyjnego? Windows 365 - co to jest?

Czego dowiesz się z tego artykułu:

Jeśli chcesz mieć dostęp do swoich dokumentów z dowolnego miejsca i płynnie wymieniać się danymi ze współpracownikami sprawdź, co potrafi Windows 365. W naszym artykule wyjaśniamy:

Czym jest Windows 365?

Dla pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe z kilku lokalizacji (np. w domu i z biura), praca na klasycznej stacji roboczej potrafi być problematyczna. Dostęp do ważnych plików może być problemem, którego nie rozwiążą programy do dostępu zdalnego RDP, jak TeamViewer, czy RealVNC. Do tego dochodzą potencjalne trudności związane z wydajnością maszyny – sprzęt służbowy może być mocniejszy, niż domowy (lub odwrotnie) i nie wszystkie zadania będzie się dało wykonywać równie skutecznie. Wiele firm, w tym Microsoft znalazły rozwiązanie tego problemu i jest nim dosłownie umieszczenie stacji roboczej w chmurze.

Dokładnie tym jest Windows 365, który został zaprezentowany podczas konferencji Microsoft Inspire 2021 i stopniowo zyskuje popularność na całym świecie. Usługa Cloud-Based PC polega na tym, że cały system operacyjny trafia do chmury, a nie jest wyłącznie zainstalowany na lokalnym dysku. Korzenie Windows 365 wywodzą się z Azure Virtual Desktop, choć firma Microsoft znacząco rozwinęła tę koncepcję. Sam producent definiuje swoją technologię jako „statycznie przypisana usługa spersonalizowanego pulpitu w chmurze”. Innymi słowy, użytkownik może korzystać ze swojej maszyny z systemem Windows 10 i Windows 11 dużo bardziej elastycznie, bo z poziomu przeglądarki.

Oczywiście wraz z systemem operacyjnym do chmury trafiają też jego zasoby:

  • ustawienia,
  • pliki,
  • programy zainstalowane na dysku.

W rezultacie użytkownik może skorzystać z zasobów, które normalnie zostałyby zapisane lokalnie na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Wystarczy wejść na stronę www https://windows365.microsoft.com i zalogować się przy użyciu danych dostępowych organizacji. To może być komputer desktopowy, laptop, tablet lub smartfon i to niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego (Windows, Linux, macOS, iOS, Android).

alt

Statyczność Microsoft 365 polega na tym, że wszystkie zmiany, jakich użytkownik dokona w chmurze, np. usunięcie pliku, instalacja oprogramowania, zostają zachowane po reboocie systemu. To ważne, ponieważ umożliwia pracę zupełnie tak, jak wyglądałaby ona na komputerze stacjonarnym. Dla porównania Citrix Random VDI Desktop ma charakter non-persistent, czyli za każdym uruchomieniem powraca do pierwotnego stanu.

Wirtualny PC to nadal stosunkowo nowa usługa, ale coraz więcej firm przekonuje się do ochrony danych i nowych funkcji związanych z chmurą. Odpadają problemy z migracją danych, zgodnością aplikacji, wymaganiami sprzętowymi, czy konfiguracją serwera pocztowego.

Poznaj dostępne wersje Windows 365

Windows 365 jest dostępny w trzech planach

  1. Windows 365 Business,
  2. Windows 365 Enterprise,
  3. Windows 365 Frontline.

Zasadniczo jednak dla przedsiębiorstw znaczenie mają wersje Business i Enterprise i to im przyjrzymy się nieco bliżej. Każda umożliwia współpracę z innymi osobami, ale Enterprise jest wersją bardziej złożoną. Obie występują w trzech wariantach oferujących inny poziom wsparcia. Są to: Basic (przeznaczone do lekkiego oprogramowania i przeglądarek internetowych), Standard (wspiera pełen zakres aplikacji i narzędzi biznesowych) oraz Premium (przeznaczone do dużego obciążenia stacji).

Windows 365 Business

Wariant Business to bezpieczny dostęp do aplikacji i danych organizacji za pomocą chronionego, zgodnego środowiska systemu Windows na komputerze w chmurze. Umożliwia zwiększenie produktywności, ale jednocześnie zapewnia przewidywalność kosztów.

Windows 365 Enterprise

Wersja Windows 365 Enterprise oferuje rozwiązania będące rozwinięciem wariantu Business. Znajdziesz tutaj przede wszystkim pełną obsługę Microsoft Teams, zarządzanie komputerami za pomocą usługi Microsoft Intune. Plan obsługuje nieograniczoną liczbę użytkowników.

Windows 365 Frontline

Plan przeznaczony dla organizacji z pracownikami lub wykonawcami, którzy mają okresowy dostęp do komputera w chmurze. Pojedyncza licencja umożliwia dostęp do Cloud PC wielu użytkownikom w tym samym czasie. To wersja dostosowana np. do pracy zmianowej, która pozwala ograniczyć koszty korzystania z usługi.
alt

Ile kosztuje usługa Windows 365?

Usługa Windows 365 jest opłacana w modelu subskrypcyjnym, co oznacza, że przed rozpoczęciem korzystania z chmury użytkownik musi wykupić licencję. Koszt chmurowego PC jest wyliczany na zasadzie per-user-per-month i zależy od wydajności wirtualnej maszyny, co ułatwia kalkulację kosztów i zarządzanie budżetem organizacji. Dostępne są też dwa rodzaje subskrypcji miesięcznych — zwykła oraz z korzyścią użycia hybrydowego platformy Windows. Cennik dla firm przewiduje wiele konfiguracji sprzętowych, poniżej znajdziesz te przykładowe:

  • 2 wirtualne procesory, 4 GB RAM, 256 GB pamięci — cena 44,50 euro/użytkownika albo 40,40 euro/użytkownika,
  • 4 wirtualne procesory, 16 GB RAM, 512 GB pamięci - 106,10 euro/użytkownika albo 102,10 euro/użytkownika,
  • 16 wirtualnych procesorów, 64 GB RAM, 1 TB pamięci, 318,40 euro/użytkownika albo 322,50 euro/użytkownika.

Każdy użytkownik po zakupieniu licencji ma dostęp do swoich danych w czasie rzeczywistym. Jednocześnie pliki są chronione przed zagrożeniami, a infrastruktura chmurowa zapewnia możliwość korzystania z zasobów w sposób wygodny, bez konieczności dysponowania wiedzą informatyczną. Bez trudu możesz uruchomić aplikacje Microsoft Office, (np. edytor tekstu Word) czy skonfigurować spotkanie w aplikacji Microsoft Teams.

Jeśli masz dostęp do chmurowego pakietu Microsoft Office (Microsoft 365), nadal możesz zarządzać pocztą elektroniczną, prowadzić wideokonferencje, czy wykorzystywać programy Word, Excel, PowerPoint i wiele innych. Masz dostęp do sztucznej inteligencji Copilot. Uczenie maszynowe zwiększa produktywność i ułatwia planowanie działań.

Jeśli dodatkowo chcesz korzystać z dodatkowych narzędzi, jak Power Bi do analizy danych, czy Microsoft 365 Business Premium, niezbędne będzie wykupienie dodatkowych licencji. W związku z tym trzeba dobrze przemyśleć koszty sprzedawanej usługi DaaS. Warto korzystać z niej na systemie Windows 11, aby czerpać maksimum korzyści z nowoczesnych technologii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Microsoft 365, sprawdź nasz wpis Zalety korzystania z Microsoft 365 w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Zalety Windows 365

Największą korzyścią wynikającą z sięgania po Windows 365 jest dostęp do wszystkich zasobów, aplikacji i usług niezależnie od tego, gdzie znajduje się użytkownik. Jeśli często pracujesz poza firmą, usługa Desktop as a Service rozwiąże wiele problemów związanych z wyborem miejsca pracy.

Wykorzystanie chmury jest także kluczowym elementem bezpieczeństwa każdej organizacji. System operacyjny w chmurze jest łatwiej kontrolować pod kątem aktualizacji zabezpieczeń, eliminacji złośliwego oprogramowania, uprawnień dostępu i wsparcia technicznego.

Dzięki skalowalnym rozwiązaniom chmurowym przygotowanie stanowiska pracy trwa dosłownie moment. W praktyce to duże ułatwienie. Jeśli w Twojej organizacji obowiązuje polityka Bring Your Own Device, możesz zapewnić pełne bezpieczeństwo kilkoma kliknięciami. Nie ma potrzeby monitorowania bezpieczeństwa połączenia z internetem przy użyciu VPN, czy szyfrowania danych. Dostępności do informacji strzeże sama chmura.

Wady Windows 365

Zasadniczą wadą platformy Microsoftu jest to, że wymaga ona dostępu do internetu tak, jak każda chmura. Nie ma mowy o udostępnianiu plików, zarządzaniu projektami i dostępnie do zasobów bez sieci. Oczywiście wolne połączenie internetowe ogranicza przyjemność korzystania z usługi, ponieważ działa ona po prostu wolno.

Dla Twojej organizacji istotne może być również to, że, wybierając Windows 365, stajesz się de factouzależniony do jednego dostawcy. W przypadku awarii serwerów Microsoftu może się okazać, że nie będziesz miał w ogóle dostępu do zasobów, co może być ryzykowne.

Windows 365 to usługa, która zwiększa bezpieczeństwo danych i pozwala korzystać z nich w jednym miejscu. Nie jest to raczej rozwiązanie dla użytkowników domowych, ale wiele organizacji doceni model usług DaaS, ponieważ ułatwia on codzienną pracę.

W sklepie Allgoo.pl znajdziesz produkty cyfrowe, które pozwolą Ci pracować jeszcze efektywniej. Sprawdź dostępne u nas pakiety Office, programy antywirusowe i nie tylko.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Nasz BLOG
Copyright 2025 - allgoo.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu